середа, 17 травня 2023 р.

Виховна година "день вишиванки"

      Україна – ненька, Україна – мати... Цілий Всесвіт знаходиться у цих простих і звичних, але таких рідних і зрозумілих кожному українцеві словах. Бо ми всі є діти чудової, щедрої, мальовничої нескореної і вільної України.

      Говорячи про Україну, як не згадати про яскравий символ нашого народу – вишиванку.

        Вперше День вишиванки запропонувала відзначати одна зі студенток факультету історії Чернівецького національного університету у 2006 році. Її надихнув знайомий, який постійно носив вишиванку. Того року у вишиванки вдяглися кілька студентів та викладачів Чернівецького університету, тепер це свято набуло міжнародних масштабів.

       Сьогодні масштаби поширення традиції носити вишиванку вражають: такого розмаїття вишиванок, як у третій четвер травня, ви не побачите ніде.

      Історія вишивки на теренах України має не одну тисячу років. Особливого ж значення набула в останні кілька століть. Переважно, вишивали дівчата. До весілля готували спеціальну скриню, у якій роками збирали посаг. Найбідніша дівчина мала 30-40 сорочок, середнього достатку 50-70 сорочок, а багата – 100 і більше.

      За повір’ям, сорочку для немовляти мала вишити мати або бабуся. Під час тонкої роботи майстрині співали пісень і молилися. Вірили, що так сорочка стає оберегом. Сорочки для жінок пряли тільки з конопель або льону. Вважалося, що ці рослини захищають майбутню матір і її ще не народжене дитя.

     У вишивці сакральне значення має все — від ниток, походження тканини до орнаменту, кількості стібків і кольору. Найдавнішою є вишивка білим по білому. Але рукоділлю передувала довга процедура. Нитки вибілювали 3 роки.

    Інтерактивна гра «До Всесвітнього дня вишиванки» https://learningapps.org/20104308

       Онлайн пазл https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=1ebce9e8a6c2

    Символи вишиванки https://learningapps.org/3031433

      Вишиванка вважається оберегом від усього лихого, що може статися в людському житті. Вона є символом краси та міцного здоров’я, а також щасливої долі. В Україні вишиванка теж символізує і родинну пам’ять, вірність та любов у сім’ї. Експерти вважають, що український народ намагається закодувати щастя, долю, життя та волю в орнаменті вишиванок.


Немає коментарів:

Дописати коментар

Зворушливі вірші вчителям до Останнього дзвоника

          Найкращі й найрідніші, ті, хто 11 років радісно зустрічав на порозі школи і з сумом проводжав зі шкільного подвір’я на канікули, —...